Aliağa’da ki Çocuk Doktorunuz

Post

ÇOCUK DOKTORU NEDİR?

Çocuk doktoru doğumdan ergenliğe kadar uzanan süreç içerisinde yer alan bireylerin tanı, takip ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalına denir. Çocuk doktoru aynı zamanda pediatri olarak da bilinmektedir. Çocuk doktoru altı yıl tıp fakültesi eğitimi almaktadır. Daha sonra dört yılda pediatri bölümünde ihtisas yapmaktadırlar. Çocuk doktoru bölümünün pek çok dalı bulunmaktadır. Bu dallarda uzmanlaşan pediyatristler, ek eğitim sürecinden geçer.

 

aliaga-cocuk-doktoru
aliaga-cocuk-doktoru-iletisim

 

Çocuk doktoru bebek, çocuk ve adölesanlar için koruyucu ve tıbbi bakım sağlamakla sorumlu kişilere bir unvan olarak verilir. Doğumdan sonra düzenli olarak uygulanması gereken aşı takibi, fiziksel, mental gibi durumlar çocuk doktoru tarafından takip edilir.  Takip edilen bu süreçte yapılan rutin muayenelerde bebeklerin boy, kilo, beslenme, gelişimleri kontrol edilir. Bunların yanı sıra günlük yaşam becerilerinin ifade ve anlamlarının gelişimlerine bakılır. Aynı zamanda nörolojik ve psikolojik gelişimleri gibi pek çok süreç kontrol edilerek takibi sağlanır. Temel görevleri arasında tahlil sonuçlarını değerlendirme ve tedavi planı önerme gibi işlemleri bulunmaktadır.

 

Çocuk doktorunun sorumlulukları

 

Çocuk doktorunun sorumlulukları öncelikle büyüme ve gelişimini değerlendirmek üzere yeni doğan ve çocukları düzenli olarak muayene etmektir. Ardından gerekli olan aşıları hazırlamak ve uygulamaktır. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimine yardımcı olmak tıbbi bakım programlarını planlamak çocuk doktoru tarafından yapılması gereken işlemlerden biridir. İlaç, aşılama ve diğer özel tıbbi bakımları reçete etmek hastalıkları tedavi etmek ve önlemek için gerekli uygulamaları yapar.

 

Hasta ve  ebeveyni  test sonuçları ya da ile Çete denilen tedavileri açıklayarak hasta durumunu takip etmek ve tedaviyi gerektiği şekilde yeniden değerlendirmek çocuk doktorunun sorumlulukları arasındadır.

 

Çocuk doktoru yapılan muayenelerin ardından gerek duyduğu taktirde hastayı başka bir tıbbi uzmanına yönlendirebilir. Diyet, fiziksel aktivite, hastalık konularında ebeveyne ya da toplum üyelerine gerekli bilgilendirmeleri yapar. Yapılan işlemleri yani tıbbi geçmişi, rapor ve muayene gibi sonuçları hasta bilgilerini kaydetme işlemlerini de gerçekleştirir.

 

Çocuk doktorunun yapması gereken işlemlerden biri de doğum, ölüm ve hastalık istatistiklerine ilişkin raporlar hazırlamaktır. Aynı zamanda en önemli sorumluluklarından biri de hasta mahremiyetine sadakat göstermektir.

 

Çocuk doktorunun nitelikleri

 

Çocuk doktoru belli bir eğitim sürecini tamamladıktan sonra ünvanını almaktadır. Üniversitelerin altı yıllık eğitim veren tıp fakültelerinden lisans dereceleri ile mezun olmak ve tıpta uzmanlık sınavına girerek pediatri dalında ihtisas yapmak gerekmektedir. Ardından dört yıllık ihtisas süresini tamamladığı taktirde mesleki unvana hak kazanır. Çocuk doktorunun nitelikleri ebeveynlerin dikkat ettiği bir noktadır.  Çocukların tedirgin olmasını önleyecek şekilde şefkatli bir tutum sergilemelidir. Çocuk doktorunun analitik zekaya sahip olması gerekir. Mükemmel bir iletişim kabiliyeti göstermelidir. Bunların haricinde problem çözmeye yarayan yaratıcı zekaya sahip olunmalıdır. Çocukların doktor korkularına karşı naif bir yaklaşımla yaklaşmaları gerekir.

Aliağa çocuk doktoru olarak hizmet verdiğimiz kliniğimize çocuğunuzun sağlığı  ile alakalı her durumda istediğiniz anda ulaşabilirsiniz.